Karmienie piersią
Odżywianie w trakcie karmienia piersią.
W czasie karmienia piersią prawidłowe odżywianie się matki ma podstawowe znaczenie dla jakości pokarmu – a więc prawidłowego odżywiania i zdrowia maleństwa. Jest także niezwykle ważne dla zdrowia samej mamy – zapobiega niedoborom substancji odżywczych ze wszystkimi tego następstwami (np. niedokrwistość, osteoporoza, ubytki zębów, wypadanie włosów, łamanie się paznokci, przewlekłe zmęczenie).
Karmienie piersią to niezastąpione i najlepsze źródło składników odżywczych i wody dla intensywnie rosnącego organizmu dziecka. To także niedoceniany sposób budowania więzi emocjonalnej matki i maleństwa, stworzenia poczucia bliskości i bezpieczeństwa. Wszystkie ważne światowe organizacje zajmujące się zdrowiem i rozwojem człowieka propagują ten typ żywienia noworodka i niemowlęcia.
Mleko matki ma idealne proporcje składników odżywczych (białka, tłuszczu, węglowodanów, witamin, mikro- i makroelementów) dostosowane do zapotrzebowania malucha.
Pokarm kobiecy zawiera immunoglobuliny, laktoferryny, lizozym dlatego karmienie naturalne warunkuje prawidłową odporność dziecka i zapobiega infekcjom. Mleka zwierząt, szczególnie krowie (zawierające kazeinę) często powodują u dzieci alergie.
Prawidłowe odżywianie matki karmiącej warunkuje prawidłowy skład pokarmu, prawidłową wartość energetyczną i odpowiednią jego ilość.
Podstawowe zalecenia żywieniowe dla kobiety karmiącej piersią:
1. Zwiększ kaloryczność pokarmu o około 200 kcal na dobę w porównaniu z okresem ciąży (czyli w stosunku do okresu przed ciążą maksymalnie o 500 kcal).Wątpliwości skonsultuj z lekarzem.
2. Zwiększ ilość białka w pokarmie do 110 g/dobę.
3. Zwiększ ilość niezbędnych, nienasyconych kwasów w diecie (naturalne oleje roślinne).
4. Spożywaj regularnie 4 – 5 posiłków.
5. Dbaj o odpowiednią ilość nabiału, która ma dostarczyć dziennie 1200 mg wapnia. To np. 3 szklanki mleka, 2 plasterki sera żółtego i 50 g serka białego. Oczywiście o ile maluch nie ma skazy białkowej.
6. Cukry złożone mają być głównym źródłem energii (pieczywo razowe, ziemniaki, ciemne grube kasze, ryż).
7. Pamiętaj o zdrowych rybach, szczególnie morskich.
8. Dbaj o sporą ilość warzyw i owoców, wybieraj te, po których maluch nie ma wzdęć.
9. Wątpliwości omów z lekarzem pediatrą lub lekarzem zajmującym się żywieniem klinicznym.
10. Dbaj o prawidłową masę ciała.
11. Spożywaj systematycznie odpowiednią ilość płynów – najlepiej wodę lub lekkie herbatki ziołowe (ich skład skonsultuj z pediatrą).
12. Nie pij alkoholu, nie pal papierosów.
13. Jeżeli musisz zażywać lekarstwa, koniecznie skonsultuj to z lekarzem.Wiele leków dostaje się do pokarmu mamy-i w konsekwencji do organizmu dziecka.
14. Nie pij kawy, alkoholu, napojów gazowanych, napojów energetyzujących.
15. Pij wodę, naturalne niesłodzone soki.
16. Ograniczaj słodycze i białe pieczywo.